See Heilimo on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "mo",
"alt1": "heili-"
},
"expansion": "heili- + -mo",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "heili- + -mo, possibly from heilimöidä (as a recent surname)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Heilimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Heilimo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Heilimo",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Heilimo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish palvelu-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -mo",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Heilimo-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhei̯limo/"
},
{
"ipa": "[ˈhe̞i̯limo̞]"
},
{
"rhymes": "-eilimo"
}
],
"word": "Heilimo"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "",
"3": "mo",
"alt1": "heili-"
},
"expansion": "heili- + -mo",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "heili- + -mo, possibly from heilimöidä (as a recent surname)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Heilimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "2/palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-palvelu",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heilimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heilimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heilimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Heilimo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Heilimo",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Heilimo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-palvelu"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish palvelu-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -mo",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eilimo",
"Rhymes:Finnish/eilimo/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhei̯limo/"
},
{
"ipa": "[ˈhe̞i̯limo̞]"
},
{
"rhymes": "-eilimo"
}
],
"word": "Heilimo"
}
Download raw JSONL data for Heilimo meaning in All languages combined (21.3kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Heilimo",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Heilimo",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.